Süper Mavi Kanlı Ay Tutulması Gözlemi

31 Ocak 2018 tarihinde Tam Ay Tutulması gerçekleşecek.

Tutulma Türkiye saati ile 13:50 – 19:10 saatleri arasında gerçekleşeceği için ülkemizden tam olarak gözlemlenemeyecek. Tutulma sırasında Ay’ın rengi tutulmadan dolayı kızıl bir renge bürünür. Bu yüzden kanlı ay olarak da anılır.

Bir ay(miladi) içerisinde Ay iki kere dolunay evresini görürse ikincisine bluemoon yani mavi ay denir. Mavi ay denmesinin Ay’ın rengiyle bir ilgisi yoktur. Ay bu akşam kesinlikle mavi görünmeyecektir.

Ay Dünya etrafında eliptik bir yörüngede dolanır. Dolayısıyla bazı dönemlerde Dünya’ya yaklaşır bazı dönemlerde ise uzaklaşır. En yakın olduğu dönemde Ay dolunay evresinde ise buna supermoon yani süper ay denir. Bu dönemde Ay %6 daha büyük, %12 daha parlak görünür.

31 Ocak 2018 tarihinde gerçekleşecek olan Ay Tutulması; renginden dolayı kanlı, Ocak ayı içerisindeki ikinci dolunay olduğu için mavi ve bu dolunayın en yakın konumda gerçekleşmesinden dolayı süper olarak isimlendirilir.

                                                          (Gözlemevimizden çekilen Ay fotoğrafı)

Hava durumunun uygun olması halinde merkezimizdeki gözlemevimizden saat 20:00'da gözlem etkinliği düzenlenecektir.

Bu ve benzeri astronomi olaylarının neden ve sonuçlarını astroloji uzmanları(!) yerine uzman astronomlara danışmanız dileğiyle…
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.