26 Şubat 2017 Halkalı Güneş Tutulması

 

Ay Güneş'ten yaklaşık 400 kere daha küçük fakat bize Güneş'ten 400 kere daha yakın olduğu için gökyüzünde ikisi de aynı büyüklükte gözükürler. Bir Güneş Tutulması, Ay'ın Güneş ile Dünya arasına girmesi ve bazı özel koşulların sağlanması neticesinde meydana gelir. Tutulmanın olabilmesi için, Ay'ın Yeniay safhasında olması ve Yer etrafındaki yörüngesinin düzlemi ile Yer'in Güneş etrafındaki yörünge düzleminin arakesit noktaları doğrultusunun Güneş'in merkezinden geçmesi gerekir. Diğer bir deyişle Güneş Ay ve Dünya aynı doğrultuda olmalıdır. Bilindiği üzere bir yıl içerisinde 12 ay vardır. Yani Ay, Dünya etrafında yılda 12 kez dolanır. Dolayısıyla, eğer Ay'ın yörünge düzlemi Dünya'nınkiyle çakışık olsaydı, bir yılda 12 kez Güneş tutulması meydana gelebilirdi. Fakat durum böyle değildir. Ay'ın yörünge düzlemi ile Dünya'nınki arasında yaklaşık 5° 9' lık bir açı vardır. Bu açı nedeniyle Dünya, Ay ve Güneş, Ay'ın Dünya etrafındaki her dolanımında tam olarak aynı doğrultuda bulunmazlar. Böylece her ay bir Güneş tutulması oluşmaz. Nitekim bir yılda en az iki, en çok beş Güneş tutulması meydana gelebilir.

 

Tam, halkalı ve parçalı olmak üzere üç tip Güneş tutulması vardır. Bir Güneş tutulmasının tam veya halkalı oluşu Ay'ın Dünya'ya uzaklığı ile belirlenirken, parçalı oluşu Ay, gözlem yeri ve Güneş arasındaki açıyla, bir başka deyişle, her üçünün tam olarak aynı doğrultuda bulunmamasıyla ilgilidir. Bilindiği gibi Ay, Dünya çevresinde basıklığı az da olsa elips şeklindeki bir yörüngede dolanır. Bundan dolayı Dünya'ya olan uzaklığı her an değişmektedir. Eğer tutulma anında Ay Dünya'ya yeteri kadar yakınsa, görünen çapı Güneş'in görünen çapından büyük olur, Güneş diskinin tamamı örtülür ve Tam Tutulma meydana gelir. Aksi takdirde Güneş diskinin tamamı örtülmez, diskin sadece iç kısmı örtülür ve bir Halkalı Tutulma oluşur. Bazen da Ay ve Güneş'in konumları öyledir ki, Ay, Güneş diskinin ancak bir kısmını örter. Bu durumda da Parçalı Tutulma meydana gelir. Tam ve halkalı tutulmaların maksimum örtülme evresinden önceki ve sonraki dönemlerinde de doğal olarak parçalı tutulma evresi bulunur.

 

 

 

26 şubat 2017 tarihinde gerçekleşecek olan halkalı güneş tutulması Türkiye saati ile saat 15:10‘da  başlayıp saat 20:35’de bitecek ve tam tutulma 1 dakika 18 saniye sürecek. Ay, Güneş’in %97’sini kapatabilecek. Tutulmanın en iyi gözlenebilecek bölgeleri, Madagaskar, Afrika kıtasının orta bölgesi, Atlantik ve Hint okyanusu, Halkalı Güneş Tutulması olarak gözleyebilecek. Asya kıtasının güneyi, Avustralya’nın batısı, Afrika kıtası, Parçalı Güneş Tutulması olarak gözleyebilecek. Tutulma Türkiye’den gözlenemeyecek. Tutulma esnasında Ay’ın Dünya’ya olan uzaklığı yaklaşık olarak 379 470 km, Güneş 148 543 350 km uzaklığında olacak ve tutulma Kova Takımyıldızının önünde olacak.

 

 

                                                                      UTC ile          Türkiye Saati ile

Parçalı tutulmanın başlangıcı         26 Şub, 12:10                    26 Şub, 15:10

Tam tutulmanın başlangıcı            26 Şub, 13:15                     26 Şub, 16:15

Maximum tutulma                          26 Şub, 14:58                    26 Şub, 17:58

Tam tutulmanın bitişi                    26 Şub, 16:31                    26 Şub, 19:31

Parçalı tutulmanın bitişi                 26 Şub, 17:35                    26 Şub, 20:35
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.