Göktaşı Yağmuru

Bilim insanları, her yıl ağustosun ortalarında gözlemlenebilen Perseid meteor yağmurunun, bu kez önceki yıllara göre daha yoğun geçeceğini söyledi. Halk arasında "yıldız kayması" olarak da adlandırılan gökyüzü olayı, en güzel çıplak gözle izlenecek. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Baş Uzmanı Dr. Tuncay Özışık "Bu yıl, saatte 110 civarı yıldız kaymasına rastlayabiliriz.'' Perseid meteor yağmuru, en yoğun olarak perşembeyi cumaya bağlayan gece ve cumayı cumartesiye bağlayan gece gerçekleşecek. Bu olayı gözlemlemek için kesinlikle hiçbir ekipmana ihtiyacınız yok. Şehir ışıklarından uzaklaşıp, çıplak gözle gökyüzüne odaklanmanız yeterli" ifadelerini kullandı. Gece yarısı sularında iki saat boyunca yoğun meteor yağmuru yaşanacağını kaydeden Özışık, fotoğraf çekmek isteyenler için ise "Geniş açılı ve uzun poz süreli kameralar kullanarak etkileyici kareler yakalanabilir" dedi. Dr. Tuncay Özışık, Perseid meteor yağmurunun, her 133 yılda bir dünyaya yakın geçen Swift-Tuttle kuyruklu yıldızından kopan parçaların atmosfere girmesiyle yaşanacağını belirtti ve ''Bu parçalar nohut ya da patates büyüklüğünde. Atmosfere girerken de yanıyorlar. Onun için Dünya'ya herhangi bir tehlike arzetmiyor" diye konuştu.

Konuyla alakalı açıklama yapan Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) uzmanı Bill Cooke ise "Bu yıl göreceğimiz meteorlar yüzlerce, hatta binlerce yıl önce kopan meteor parçaları olacak. Milyarlarca kilometre yol kat eden bu meteor parçalar, yüzyıllar süren yolculuğun ardından Dünya'nın atmosferine girerken yanacaklar" dedi. Astrofizikçi Doç. Dr. Hasan Hüseyin Esenoğlu "Cuma günü gece 23.00'ten sabahın ilk ışıklarına kadar Türkiye dâhil dünyanın her yerinden izlenebilecek. Şehrin ışıklarından uzak, karanlık yerlerde kuzeydoğuya dönük bir şekilde gözlemlenebilir. Ancak yeterince karanlıksa, sokak lambaları, evlerin ışıkları yanmıyorsa balkonunuzdan bile izleyebilirsiniz" dedi.

Halk arasında yıldız kayması olarak bilinen ama aslında uzaydan atmosfere giren göktaşlarının atmosferde yanması sonucu oluşan bir başka göktaşı yağmuru zamanı geldi çattı. 11-12 Ağustos 2016 tarihlerinde (özellikle 12’yi 13’e bağlayan gece) saatte maksimum 200 göktaşının atmosferde ilerlerken bıraktığı ışık izlerine şahit olabilirsiniz. 

Her ne kadar Perseid göktaşı yağmuru 11-12 Ağustos’ta maksimum sayıya ulaşacak olsa da yağmur çoktan başladı.Perseid göktaşı yağmuru olarak bilinen bu olay her sene bu zamanlarda meydana gelir. Güneş etrafında uzun dönemli yörüngeye sahip bir kuyrukluyıldızın kalıntılarından Dünya geçerken irili ufaklı göktaşlarından oluşan bu kalıntıların bazıları Dünya atmosferine girer. Ve sonuç: ışık izlerinin gökyüzünü kapladığı bir gece! Neredeyse her ay böyle göktaşı yağmurları olur. Ancak Perseid en görkemlilerinden.

Perseid göktaşı yağmuru en güzel kuzey yarımküreden görülecek. Güney yarımküreden görülebilen göktaşı sayısı ise 3’te 1 oranında olacak.Göktaşı yağmurunun adının Perseid olmasının nedeni meteor yağmurunun yayılma noktasının gökyüzünde Perseus takımyıldızı doğrultusuna denk gelmesidir. Ancak göktaşı yağmurunu izleyebilmek için o yöne bakmak zorunda değilsiniz. 

Göktaşlarının kimyasal yapısında ise, çeşitli moleküller bulunmaktadır. Bu moleküllerin türüne göre meteorlar, 3 gruba ayrılmaktadır. Taşsı demirli meteor türünün yapısında, demir, silisyum, karbon, magnezyum, alüminyum, ve oksijen yer almaktadır. Demirli göktaşlarının yapısında, nikel, galyum, iridyum ve germanyum gibi moleküller bulunmaktadır. Taşsı demirli göktaşlarında ise, çeşitli metallerle olivin maddesi bulunur.
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.