Mars 11 Yıl Sonra En Yakın Konumda

NASA´nın tespitlerine göre Mars gezegeni, Dünya'ya yaklaşık 11 yıl aradan sonra Dünyamıza en yakın geçişini gerçekleştiriyor. Mars gezegeni 2005 yılında olduğu gibi tekrar Dünya’ya yakınlaşacak. Mars gezegeni 2005 yılında Dünya'ya 55 milyon 758 bin kilometreye kadar yaklaşmıştı.

30 Mayıs 2016 tarihinde ise Mars ile Dünya arasında ortalama uzaklık 75 milyon kilometreye inecek.30 Mayıs ila 3 Haziran tarihleri arasında gece 12 civarında bulutsuz bir an yakalarsanız çıplak gözle de olsa yıldızlar arasında ışığı hepsinden daha parlak olanına dikkatli bakın. İşte o pırıl pırıl noktacık Mars (Kızıl Gezegen). Biraz dikkatle baktığınızda ışıktaki kızıllığı fark etmeniz bile mümkün. Gün ağarmaya yakın hâlâ parlamaya devam etmesi de dikkatinizi çekecektir. 

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Hubble Uzay Teleskobu’nun 12 Mayıs’ta çektiği Mars fotoğrafını yayınladı. Teleskop, kızıl gezegeni Dünya’dan 80 milyon kilometre uzaklıktayken görüntüledi. NASA’dan yapılan açıklamaya göre, fotoğraftaki parlak, donmuş kutup bölgeleri ile canlı, pas kırmızısı yüzey üzerindeki bulutlar, bir günü 24 saat 37 dakika olan Mars’ın dinamik mevsimleri olan bir gezegen olduğunu gösteriyor. Fotoğraftaki detaylar 32 - 48 kilometreye kadar küçültülebiliyor.

Fotoğrafta gezegenin uzak sağında görülen karanlık ve bulutlarla kaplı kısım Syrtis Ana Ovası olarak adlandırılıyor. Ovanın güneyinde ise 1770 kilometre genişliğinde ve yaklaşık 8 kilometre derinlikteki Hellas Ana Havzası yer alıyor. Bu havza, 3.5 milyar yıl önce bir meteorun çarpmasıyla oluşmuş. Fotoğrafın merkezindeki turuncu büyük bölge ise 4 bin 500 kilometrelik Arabia Terra olarak isimlendiriliyor.
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.