Sancaktepe Bilim Merkezi Malatya Bilim Şenliği'nde

Malatya Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe belediyeleri işbirliğinde hazırlanan 2. Malatya Bilim Şenliği, 25 Mayıs 2016’da başladı ve 28 Mayıs 2016’ son buldu.

Büyükşehir Hizmet Binası arkasındaki Fuar Çadırı’nda düzenlenen 2. Malatya Bilim Şenliği’nin açılış törenine Vali Yardımcısı Miktat Alan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şefik Şengün, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Ercan Turan, Genel Sekreter Yardımcısı Metin Torun, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Mahmut Üner Özer, Battalgazi Belediye Başkan Vekili Muzaffer Karakuş, Yeşilyurt Belediye Başkan Vekili Mehmet Güner, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları katıldı. Yeşilyurt Belediye Başkan vekili Mehmet Güner, bu yıl 2’ncisini düzenledikleri bilim şenliğinde bilim severlere, bilimsel birçok aktiviteyi bir arada sunarak bilime olan ilgiyi artırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından 2. Malatya Bilim Şenliği’nin açılış kurdelesi kesilerek, katılımcılar stantları gezdi. İnönü Üniversitesi, Milli eğitim Müdürlüğü bünyesindeki TÜBİTAK dereceli projelerin de yer aldığı ve 80 etkinlik masasında bilimsel deneylerin sergilendiği Bilim Şenliğine İstanbul Sancaktepe Belediyesi Bilim Deney Merkezi olarak25-28 Mayıs 2016 tarihleri arasında 4 gün boyunca katılım sağladık. Malatya Bilim Şenliğinde Sancaktepe Bilim ve Deney merkezi olarak sergilediğimiz, plazma küresi, manyetik alan etkisi, Newton topları gibi fen bilimlerinin doğayla iç içe olduğunu anlatan deney aletlerinin dışında, güneş sistemi, gök atlası gibi astronomi deneylerini segileyerek ayın evrelerini anlatan aymatik gibi astronomi atölyesi yaptırdık. Aynı zamanda kimyasal bileşenleri içeren baloncuk deneyimiz ile katılımcılarmızı hem eğlendirdik hem de birebir deneyi yapma imkânı sağladık.

 

 

 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.