28 Temmuz 2015 Gece Gözlemi Ardından

28 Temmuz akşamı "Yıldızlı Geceler" etkinliğimizden bir tanesini daha gerçekleştirdik.

 

 

Bu ayki gece gözlemimize her  zaman olduğu gibi bahçe konuşmalarıyla başladık. Vega, Altair ve Deneb yıldızlarından oluşan "Yaz Üçgenini" inceledik. Yıldızların Dünya'ya olan uzaklıkları ve Güneş cinsinden büyüklükleri hakkında konuştuktan sonra kutup yıldızımız olan Polaris'i gökyüzünde nasıl bulacağımızı konuştuk. Kutup yıldızının neden her zaman kuzeyi gösterdiğini anlattıktan sonra yaz aylarından görünen en parlak yıldız olan Arktürüs hakkında konuştuk.

 

 

 

Bahçe konuşmalarımızın ardından teleskop ile Ay ve Satürn gözlemlerine başladık. Katılımcılarımız gözlem yaparken söz konusu cisimler hakkında bilgi alma fırsatı buldular. Her gece gözleminde olduğu gibi bu gece gözleminde de kraterli yapısıyla Ay katılımcılarımızı büyüledi.

 

 

Katılımcılarımız gözlemden kalan vakitlerini deney ünitelerini gezerek değerlendirdiler. 

 

 

                                     (28.07.2015 tarihinde gözlemevimizden çekilen Ay fotoğrafı)
Bu web sitesi, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteklediği Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Bilgi Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Sancaktepe Kaymakamlığı ve Sancaktepe Belediyesi'ne ait olup İSTKA veya kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.