Einstein'in İzafiyet Teorisi İspatlandı

 

12 milyar ışık yılı ve 4 milyar ışık yılı uzaklıktaki iki galaksinin aynı hizaya gelmesiyle oluşan ateş halkası, Albert Einstein'in izafiyet teorisini ispatladı.

Şili'deki Alma teleskobu, 12 milyar ışık yılı ve 4 milyar ışık yılı uzaklıkta iki galaksinin aynı hizaya gelmesiyle oluşan bir ateş halkası tespit etti. Bilim insanları, ateş halkasının, ünlü fizikçi Albert Einstein'ın 100 yıl önceki izafiyet teorisini ispatladığını ileri sürdü. Einstein, ateş halkasını 1917'de teorileştirdiği görelilik hipotezinde öngörmüş ve 1939'da teorileştirmişti. Ateş halkası 1987'de ise ilk kez gözlemlenmişti. 

Einstein'ın görelilik teorisi, büyük nesnelerin uzayın geometrisini ve kendilerini komşu olan zamanı değiştirdiğini öngörüyor. Teoriye göre büyük bir gök cismi, bizim ve ışık saçan bir kaynağın arasına konumlandığında, gök cismi bu ışık kaynağının ışınlarını eğen çekimsel mercek etkisi oluşturuyor. Dev bir kitlenin varlığı tarafından eğilen bir uzayda, uzay eğrisini takip etmek doğru bir hattı takip etmekten daha hızlı gerçekleşir. Bu nedenle her zaman en kısa yolu kullanan ışık uzay eğrisini takip eder ve nesnenin etrafında dönerek bir ışık halkası hâline gelir. 

Ateş halkasına bu nedenle Einstein halkası da adı veriliyor. Yerçekimsel bir serap olarak da betimlenilen olayda ışık halka haricinde ayrıca haç ya da 4 yapraklı yonca şeklinde görünebilir. Fransa'daki Ulusal Bilimsel Araştırmalar Merkezi'nin Müdürü astrofizikçi Jean-Pierre Luminet, Einstein halkasının bu nedenle uzay zaman eğrisinin somutlaşmış bir göstergesi olduğunu söylüyor. 

Luminet, "Bu teori, Evren'i incelemek için oldukça fazla kullanılıyor. Çünkü teori, teleskop gözlemlerini destekliyor. Uzaktaki galaksinin gerçek görüntüsünü tekrar oluşturmak için astronomlar, imajdaki inanılmayacak kadar çok ayrıntıları kullanarak ateş halkasından veriler elde edebiliyor" dedi. Dünyanın en büyük kara astronomi projesi olan ALMA'da çalışan bilim insanı Catherien Vlahakis ise ateş halkasını gözlemlemeyi, New York'taki Empire State Binası'ndan, Paris'teki Eiffel Kulesi'nin tepesine yerleştirilmiş bir basket potasının sınırlarını fark etmeye benzetiyor. 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.