Helikopterler Nasıl Çalışır

Helikopter, pervanesi tepesinde olup bu sayede dikine iniş ve çıkış yapabilen, gerektiğinde çok dar alanlara inebilen, kurtarma işlemlerinde, çeşitli askeri hizmetlerde ve tarımsal ilaçlamalarda kullanılan bir havaaracıdır.

İlk helikopter 1784’te Bienvenu ve Launoy adlı iki Fransız tarafından yapılmıştır. Birinci Dünya Savaşı sırasında ve daha sonra yapılan çalışmalarla, helikopterler hızla gelişmiştir. Helikopter, havada uçuşunu ve duruşunu tepesindeki ‘rotor’una borçludur. Birkaç kanatta meydana gelmiş bu pervane düzeninin dönmesi, bir motor ya da bir tepkili düzenin sağladığı hareket enerjisiyle gerçekleşir.

Helikopterin kuyruk kesiminde de bir rotor bulunur. Bu rotor, araca yön vermeye yarar. Eğer helikopterin kuyruk kısmındaki rotor bulunmasaydı, helikopter kendi etrafında dönüp dururdu.

Helikopterin rotoru döndüğü zaman, aerodinamik bir denge gücü yaratır. Bu gücün yoğunluğu kanatların devrine göre değişir. Helikopterin havada denge halinde durması için, kanatlara rotor gücü helikopterin ağırlığına eşit olacak şekilde bir genel hareket vermek gerekir. Helikopteri dikine çıkarmak için kanatların hareketini hızlandırmak, dikine indirmek için ise kanatların hareketini yavaşlatmak yeterlidir. Yatay gidişte de rotor, gidilmek istenilen doğrultuda eğilir.
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.

Web Design