Denizaltı Nasıl Çalışır

Bir mantarı suya batırın, sonra bırakın; mantarın suyun yüzüne çıktığını göreceksiniz. Aynı şekilde, denize girdiğimiz zaman, su, vücudumuzu kaldırır; biz de bu sayede yüzeriz. Tıpkı mantar gibi, vücudumuz da Arşimet’in prensibine uyar.

Arşimet prensibine göre: ‘Bir sıvıya daldırılan her cisim, o sıvı tarafından, aşağıdan yukarıya doğru, dikey bir itme gücüyle itilir. Bu güç, cismin taşırdığı sıvının ağırlığına eşittir.’ Bu demektir ki, suya düşen bir cismin ağırlığı, suyun itme gücünden fazlaysa (taş, demir parçası gibi) o cisim batar. Eğer sudaki cismin ağırlığı, suyun itme gücüne eşitse (balık, denizaltı gibi) o cisim yüzer. Ancak suya batırılan cismin ağırlığı, suyun itme gücünden az ise (mantar, vapur gibi) o cisim su üstünde yüzebilir.

Denizaltı gemisinin dalabilmesi için, ballast (safra) adı verilen su haznelerinin suyla doldurulması gerekir. Gemi suyun üstüne çıkacağı zaman da, bu balastlardaki su basınçlı hava sayesinde boşaltılır. Akümülatör bataryalarının beslediği elektrik motoruyla çalışan denizaltı gemisi torpil kovanları ve radar, sonar gibi gözetleme ve dinleme aygıtlarıyla donatılmıştır.

1954’te Amerika Birleşik Devletleri’nin denize indirdiği Nautilus, ilk atom denizaltı gemisidir. Bu  denizaltıda, nükleer enerjinin ısıttığı bir turbo jeneratör hareket gücünü sağlayan elektrik motorlarını çalıştırır.

Ülkemizde ise Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 14 adet denizaltı bulunmaktadır. Yeni nesil denizaltı olarak bilinen Reis sınıfındaki denizaltılardan ilki olan TCG Pirireis yerli ve milli bir denizaltıdır. 2027 yılına  kadar 5 denizaltımızın daha tamamlanması planlanmaktadır.
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.

Web Design