Koronavirüs Testi Nasıl Yapılır

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs salgını ülkemizde de etkisini göstermiştir. Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca günlük olarak bilgileri kamuoyuyla paylaşmaktadır. Ülkemizde bir günde yaklaşık olarak 40.000 test yapılmaktadır. Test sonuçlarına göre vaka sayısında ciddi bir artış olmaması ülkemiz adına sevindirici bir durum. Peki bu koronavirüs testi nasıl  yapılıyor?

Hastalık belirtisi gösteren kişilere uygulanan test PCR testi denilen bir moleküler test yöntemidir. Polimeraz zincir reaksiyonu denilen bu testi anlamak için önce kendi hücrelerimizden bir örnekle başlamak doğru olacaktır.

Hücrelerimiz bizim en küçük canlı birimlerimizdir. Bu hücreler büyüdükçe kontrol daha zor olacağından bölünme işlemini gerçekleştirir. Bölünme sonrası iki hücre meydana gelir. Fakat hücre bölünürken içindeki organel denilen yapılarını kopyalayarak diğer hücre için hazırlık yapar. Hücreler DNA denilen çift zincirli genetik malzeme ile bilgilerini bölünürken diğer hücreye aktarır. Bunun için DNA’sını kopyalama işlemi gerçekleştirir. 

Bu kopyalama işleminde enzim adı verilen özel bir yapı çift zincirli DNA'yı birbirinden ayırır. Ayrılan bu tek zincirlerin karşısına bir başka enzim yeni bir zincir oluşturur. Böylelikle DNA kopyalanmış olur. DNA lar gözle göremeyeceğimiz hücrelerimizin içinde daha da küçük yapılardır. Ancak her zaman genetik materyal çift zincirli olmaz. Tek zincirli hali de bulunur. Buna ise RNA denilir.

Son zamanlarda çokça adından bahsettiren yeni tip korona virüsü gibi bütün virüslerde de genetik materyal bulunur. Bazı virüsler DNA bazıları ise RNA ya sahiptir. Covid 19 ise RNA bulunduran bir virüs tipidir.

PCR testi ise yukarıda bahsettiğimiz olay ile bağlantılıdır. Öncelikle belirtileri gösteren kişilerden örnek alınır. Yeni tip corona virüs solunum yolları ve akciğerde etkin bir virüs olduğu için ağızdan tükürük ve ya boğazdan balgam örneği  olarak alınır. Alınan örnekler özel taşıma yöntemleri ile özel kaplarda bekletilir. Bu örneklerde covid 19 olup olmadığını bulmak için bu örneklerin üzerine onları çoğaltması için enzimler eklenir. Eklenen primerler ile enzimatik olarak virüsün RNA'sını çoğaltarak onları tespit etmemizi sağlar. Böylelikle çok sayıda oluşan bu RNA'ların covid 19 a ait olup olmadığı saptanabilir. Bu yöntem canlı vücudunda az sayıda bulunan patojenleri kolay bir şekilde tespit etmemizi sağlar.

PCR testi  uygulandıktan 4 saat sonra sonuçlar alınabilir. PCR testi geliştirilmekte ve daha hızlı sonuç veren testler de uygulanmaktadır. Evlerimizde kalarak koronavirüs salgınının önüne geçebiliriz. Dışarı çıkmak zorunda kaldığımız durumlarda sosyal mesafeyi koruyarak maske kullanımına özen göstermeliyiz. Koronavirüsün alacağımız tedbirlerden daha güçlü olmadığını unutmamalıyız. 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.

Web Design