59 Yıl Önce Bugün Uzaya İlk İnsan Çıktı

 

 

Yuri Gagarin 12 Nisan 1961’de Vostok-1 uzay aracıyla uzaya çıkan ve Dünya’nın yörüngesini dolaşan ilk insan oldu. Bu sayede uzay çağını da başlatmış oldu.

 

Gagarin’in gerçekleştirdiği tarihi uzay uçuşu toplam 108 dakika sürdü ve 327 kilometre yüksekliğe ulaştı. Rus kozmonot bu süre içinde Dünya'nın yörüngesinde tam bir tur attı. Gagarin'in Vostok-1 gemisiyle gerçekleştirdiği bu yolculukla uzay çağını başlattığı 12 Nisan, Rusya'da Kozmonot Günü olarak kutlanıyor. 

 

Lansman kontrol odası ile Gagarin arasındaki radyo iletişimi, roket fırlatıldığında şu diyaloğu içeriyordu:

 

Korolev: "Ön aşama ..... orta ..... ana ..... kalkış! İyi bir uçuş dileriz, her şey yolunda"

Gagarin: "Poyekhali! -Hadi gidelim!” 

 

Poyekhali! Insanlık tarihinde Uzay Çağı'nın başlangıcına atıfta bulunan, Doğu Bloku'nda tarihi bir ifade haline geldi. Uçuş sonrası raporunda Gagarin, uzaydaki ilk insan olma konusundaki uzay uçuş deneyimini şöyle ifade etti:

 

Ağırlıksız olma duygusu, Dünya koşullarına kıyasla biraz yabancıydı. Burada, sanki kayışlarda yatay bir konumda asılıyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Sanki askıya alınmış gibi hissediyorsunuz. 

 

Gagarin, uluslararası bir ün kazandı ve ülkenin en büyük onuru olan Sovyetler Birliği Kahramanlığı dahil pek çok madalya ve unvan ödülüne layık görüldü. Vostok -1, Gagarin'in tek uzay yolculuğuydu ancak Soyuz -1 görevinde yedek mürettebat olarak görev yaptı. 

 

Gagarin, daha sonra Moskova dışında bulunan Kozmonot Eğitim Merkezi'nin antrenör yardımcısı oldu. Gagarin, pilotluk yaptığı MiG-15 eğitim jetinin çöküşüyle 1968'de öldü. Onuruna Yuri Gagarin Madalyası verildi.

 

* Yuri Gagari'nin uzaya çıktığı Vostok -1 uzay aracının bir maketi.
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.

Web Design