Türk Bilim İnsanlarından Ötegezegen Keşfi

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden Prof. Dr. Selim Osman Selam, Ekrem Murat Esmer, Doç. Dr. Özgür Baştürk ve Prof. Dr. Selim Osman Selam ile İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nden Doktor Öğretim Üyesi Sinan Aliş tarafından gerçekleştirilen keşif, Türkiye kaynaklı ikinci gezegen keşfi olarak bilim tarihine geçti.

Keşfedilen gezegenler yaklaşık Jüpiter büyüklüğünde ve gazsal gezegen oldukları için hayat olma ihtimali bulunmuyor. Yörüngesi yani bir yılı 43 günde, diğeri ise bir yılı 1800 günde tamamlıyor.

TÜBİTAK tarafından Doç. Dr. Özgür Baştürk yürütücülüğünde sürdürülen "Zamanlama Yöntemiyle Ötegezegen Keşfi" başlıklı 1001 AR-GE Projesi kapsamında desteklenen çalışmanın aynı zamanda doktora öğrencisi araştırma görevlisi Ekrem Murat Esmer'in doktora tez çalışması kapsamında yapıldı.

Prof. Dr. Selim Osman Selam, Kepler-451 çift sisteminde keşfedilen iki yeni gezegenle birlikte toplamda bu üç gezegen, uluslararası isimlendirme kurallarına göre "Kepler451b", "Kepler451c" ve "Kepler451d" isimleri ile astronomi camiasının ortak ötegezegen kataloğunda (exoplanet.eu) yerlerini aldığını bildirdi.

Ötegezegenler ile ilgili detaylı bilgilere NASA’nın internet sitesinden ulaşabilirsiniz. http://exoplanets.nasa.gov/
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.