Virüsler

 

 

Dünya üzerinde göz ile göremeyeceğimiz sayısız organizma yaşar. Bunlardan en popüler olanları bakterilerdir. Kültür denilen besi yeri hazırlanarak bakterinin çoğalması ve mikroskop ile incelenmesi gerçekleştirilebilir. Birçok hastalığın yanı sıra dünya üzerinde çürütme ve mayalama gibi önemli işler gerçekleştirirler. Ancak 1892’de Dmitri İvanovsky tütün bitkisinde yaptığı çalışmada virüsleri keşfetmiştir. Fakat virüslerin detaylı incelenmeleri elektron mikroskobu ile gerçekleşmiştir.

 

 

 Son zamanlarda çokça duyduğumuz virüsler çok çeşitli olabilmektedir. En çok tanınan bakteriofaj denilen virüslerdir. Virüslerde genelde genetik materyal, protein kılıf ve sindirim enziminden oluşur.

 

Canlı vücuduna girince sindirim enzimi ile hücreleri delip içine genetik materyalini göndererek kendini çoğaltır. Çoğalabilmesi için bir canlı vücuduna girmelidir. Virüsler yapısal olarak iki tipte bulunur. DNA ve RNA virüsleri. Şekil olarak değişik türler bulunmaktadır. Vücuda giren virüsler, türüne göre özel bölgelerde hücreleri işlevsizleştirerek hastalığa neden olurlar. Örneğin HIV(Aids) virüsü bağışıklık sistemini işlevsiz hale getirerek diğer hastalıklara karşı savunmasız bırakır. Virüsler vücut dışında kristalize olur ve canlı vücuduna girince etkin olmaya başlar. Hava, temas ve başka canlıların tüketilmesi gibi birçok yöntemle taşınabilirler.

 

 

 

Virüsler insanlık tarihi boyunca birçok salgın hastalığa sebep olup insanlığa büyük kayıplar verdirmiştir. Günümüzde yine bir virüsün sebep olduğu salgın tüm dünyayı etkilemektedir. Covid-19 isimli bu yeni değişmiş virüsün aşı çalışmaları hızla devam etmektedir. Şu ana kadar kullanılan bazı ilaçlar iyileşim sürecini hızlandırmış fakat kesin çözüm sunamamıştır. 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.

Web Design