Aşı Nedir?

İnsanların birçok hastalığı yenmek için kullandığı aşılar tarihte birden fazla salgının durdurulmasına yardımcı olmuşlardır. Fakat hep duyduğumuz bu aşı nedir ve nasıl yapılır?

Canlı vücuduna dışarıdan gelen ve vücudun belirli bölgelerini etkileyip çalışmasını engelleyen maddelere patojen adı verilir. Patojenlere en iyi örnek, bakteri virüslerdir. Çok çeşitli türleri nedeniyle bildiğimiz birçok hastalığa sebep olurlar. Bu hastalıklar için antibiyotikler, ilaçlar ve aşılar bizlere yardımcı olurlar.

Bakteriler tek hücreli, virüsler ise daha küçüktürler. Bu küçüklük onlara büyük bir avantaj sağlar. Bu avantaj olumsuz durumlarda mutasyon geçirme özellikleridir. Yani içerisinde bulunan DNA denilen yaşam kodları değişebilir. Bu sebeple bildiğimiz bir virüs mutasyon geçirerek çok daha tehlikeli duruma gelebilir. İnsanlar da her değişiklikte yeni aşı ve ilaçlar üreterek onlarla mücadele etmektedir. 

 

 

Vücudumuz dışarıdan gelen patojenlere karşı doğal olarak bir savunma sahibidir. Bu savunma antikor denilen özel yapılar sayesinde olur. Vücuda giren patojeni bulur onu sindirerek yok eder. Fakat mutasyon geçirmiş bir virüsü, antikorlarımız tanımaz ise onun tehdit olmadığını sanıp sindirmezler. Dolayısı ile virüs vücudumuzda hiçbir engelle karşılaşmadan rahatça kendini çoğaltır. Böyle durumlarda aşı ile antikorların bu patojenleri tanıması sağlanır. Aşı patojenin etkisinin azaltılarak kişiye verilip, antikorlarının onu tanımasını sağlar. Böylece hasta sonraki dönemde aynı patojen vücuduna girerse antikorları tanıdığı için patojenle savaşabilir.

 

Aynı şekilde Covid-19 salgını dünyanın her yerinde etkili olup henüz bir aşısı bulunamamıştır. Fakat diğer salgınlarda da olduğu gibi ilerleyen süreçte bilim insanlarının çalışmaları ile Covid-19 virüsünün de aşısının bulunup çözüme kavuşacağı umut edilmektedir.
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.

Web Design