Türkiye'nin İlk Cep Uydusu Grizu-263A Uzaya Fırlatılıyor

Türkiye'nin ilk cep uydusu Grizu-263A Türkiye saati ile 18:25'de ABD'deki Cape Canaveral Fırlatma Üssü'nden SpaceX Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatılacak.

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencilerinden oluşan Grizu-263A Uzay Takımı yıllardır bu proje ile ilgili çalışmalar gerçekleştiriyordu. Diğer uydulara göre üretim ve uygulama maliyetleri daha düşük olan cep uydular daha çok eğitim faaliyetlerinde kullanılıyorlar. Yer gözlemi, uzay ölçümü, yerçekimi alanı izlenmesi ve diğer uzay araçlarından veri alması gibi görevleri gerçekleştirebiliyorlar. Yeryüzünden yaklaşık 525 km. yükseklikte faaliyet gösterecek Grizu-263A uydusunun 56 ay boyunca görev yapması bekleniyor. 5cmX5cmX5cm ölçülerinde ve 250 gr. kütlesi bulunan uydunun yaklaşık maliyeti 25 bin Avro. Projede emeği geçen tüm bilim insanlarını tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

3 Mart 1992 tarihinde Zonguldak’ın Kozlu ilçesindeki taş kömürü maden ocağında büyük bir grizu patlaması meydana gelmişti. 263 madenci hayatını kaybetmişti.
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.