Türkiye Yıldızına ve Gezegenine İsim Verdi

 

Türkiye’de IAU’nun ulusal temsilcisi olan Türk Astronomi Derneği (TAD) tarafından yürütülen kampanya ile Pegasus takımyıldızında bulunan WASP-52 bilimsel adıyla bilinen ve bize yaklaşık 457 ışık yılı uzaklıktaki yıldız ve onun çevresinde yörüngede dolanan ötegezegen isimlendirildi. Ulusal Komite tarafından karar verildiği şekliyle Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullar, üniversiteler, gözlemevleri, astronomi ve astrofizik bölümleri, planetaryumlar, bilim merkezleri kurumsal önerileri ile kampanyaya katıldılar. Yıldız ve gezegen için gelen 300’e yakın isim önerisi Ulusal Ötegezegen İsimlendirme Komitesi tarafından kurallara ve önceden başka gökcisimleri için kullanılan isimler dikkate alınarak ayıklandı. Sonrasında TAD üyeleri tarafından oylanan isim önerileri içinden en çok oyu olan Anadolu ve Göktürk isimleri sırasıyla yıldız ve gezegen için belirlenmiş oldu.

 

* Anadolu (WASP-52) yıldızına ait görsel.

 

Ötegezegen İsimlendirme Kampanyası IAU’nun 100. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlendi. 2019 boyunca 140 ülkede 5000’den fazla etkinlik düzenlendi ve düzenlenmeye devam ediyor. Bu sayede, bilim, teknoloji ve kültür hayatımızı şekillendiren astronomik gelişmelerin ve keşiflerin geniş kitlelerle paylaşılması mümkün oldu. IAU100 etkinlikleri ile ayrıca astronominin eğitim, kalkınma ve diplomasi için de ne kadar yararlı bir araç olduğu bir kere daha kanıtlandı. IAU100 dünya geneli etkinlikleri için IAU100 websitesi (http://iau-100.org); Türkiye’deki IAU100 etkinlikleri için http://iau100.tad.org.tr websitesi ziyaret edilebilir

IAU’nun Başkanı Ewine van Dishoeck’e göre IAU100 etkinlikleri ile erişilen etkinin yıllarca sürmesi bekleniyor. Yıl boyunca yoğun bir şekilde düzenlenen etkinlikler, Ötegezegen İsimlendirme Kampanyası ile son buluyor.

 

 

 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.