16 Temmuz 2019 "Parçalı Ay Tutulması" Etkinliğimizin Ardından

Sancaktepe Bilim Merkezi olarak 16 Temmuz 2019 gecesi “Yıldızlı Geceler” etkinliklerimize bir yenisini daha ekledik.

Gözlem etkinliğimize geleneksel hale gelen bahçe konuşmalarıyla başladık. Çıplak gözle görülebilen cisimler hakkında temel bilgileri paylaştık. Uzaklıkları ve büyüklükleri üzerinden değerlendirmelerde bulunduk.

Ay Tutulmasının başlaması ile birlikte teleskoplarımızı Ay’a çevirdik. Dünyamızın gölgesinin Ay yüzeyinden geçişini astronomlarım eşliğinde gözlemledik. Tutulmaların insanlar üzerindeki etkilerinden bahsettik.

Belediye Başkanımız Av. Şeyma Döğücü de bu önemli gök olayını merkezimizden takip etti. Eğitime olan yatırımların artarak devam edeceğini dile getiren başkanımız tüm bilim severleri Sancaktepe Bilim Merkezine beklediklerini ifade etti.

 

Gözlem etkinliği boyunca planetaryumumuzda aktif bir şekilde çalıştı. Ay ile ilgili sunumların yer aldığı programda misafirlerimiz konu ile ilgili film izleme imkanı da buldular.

Gözlemden kalan vakitlerini deney ünitelerinde değerlendirmek isteyen misafirlerimize fen bilimleri öğretmenlerimiz eşlik etti. Yoğun katılımla gerçekleşen etkinliğimiz katılımcıların büyük beğenisini topladı.

Bir sonraki gözlem etkinliğinde görüşmek dileğiyle...

 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.