13 Haziran 2019 "Yıldızlı Geceler" Gözlem EtkinliÄ?i-12

 

DOLUNAY VE SUPERMOON

 

Bu yaz dolunaylar daha büyük ve daha parlak olacak.

12 Temmuz  10 Ağustos ve 9 Eylül tarihlerinde oluşacak dolunaylar 2013 yılında gözlenenlerden %14 daha büyük ve %30 daha parlak görülecek.

Bunun sebebi dünyamız etrafında dolanan Ay'ın bu tarihlerde dünyaya en yakın(enberi) konumda olacak olması.

Dolayısıyla bu tarihlerde Ay'ın çekim kuvveti etkisi daha fazla olacağından deniz seviyeleri de beklenenden daha çok yükselecek.

 

 

 

PERSEİD GÖKTAŞI YAĞMURU

 

TÜBİTAK'ın Antalya'da bulunan Ulusal Gözlemevi'nin 2013 yılı en önemli gök olayları arasında gösterilen Perseid (Perse) Göktaşı Yağmuru 12-13 Ağustos gece saatlerinde en yoğun dönemine ulaşacak.

Halk arasında yıldız kayması olarak adlandırılan bu olayda bir saatte 90 göktaşı görülebilecek. 

12-13 Ağustos gecesi yaşanacak olan gökyüzü şölenine ilişkin TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nden yapılan açıklamada, halk arasında 'yıldız kayması' diye bilinen olayın, aslında göktaşlarının son derece yüksek hızlarla Dünya atmosferine girerek sürtünme sonucu yanmalarıyla oluştuğuna dikkat çekildi. Yıldızlarla ilgisi olmadığı belirtilen bu meteorların, çoğunluğu kum tanesinden daha küçük boyutlu kaya parçaları ve kozmik moloz olduğu, çoğunun Dünya yüzeyine hiç ulaşamadığı ve yüzeye ulaşabilenlerin de meteorit adıyla anıldığı kaydedildi. 

 

Şehrin karanlık bölgelerinde net bir şekilde izlenebilecek olan birbirinden önemli bu iki gök olayını kaçırmamanız ve fotoğraf makinelerinizle ölümsüzleştirmeniz dileğiyle...

 

 

 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.