5 Ağustos Yıldızlı Geceler Etkinliği'nin Ardından

5 Ağustos akşamı "Yıldızlı Geceler" etkinliğimizden bir tanesini daha gerçekleştirdik. Katılımcıların zevkle izledikleri Ay ile Satürn birbirlerine çok da uzak konumda değillerdi.

21:30'da başlayan etkinliğimizde ilk gözlemimiz Dünya'mızın tek doğal uydusu olan Ay idi. Ay ilkdördün evresinden biraz daha şişkin bir evrede olmasından dolayı karanlık kısmına yakın bölgedeki kraterlerin ve Ay Denizi denilen karanlık düzlüklerin görüntüsü katılımcılarımızı çok heyecanlandırdı.

 

Bu ayki gece gözlemimizde öncelik olarak Ay gözlemimizde olsa da katılımcılarımız çıplak göz ile gökyüzünde diğer parlak gezegenimiz Mars'ı da gözlemleyebildiler.Katılımcılarımız gökyüzünde Vega,Altair(Uçucu) ve Deneb yıldızlarından oluşan Yaz Üçgenini keşfettikten sonra astronomumuz yön bulmamıza yardımcı olan Polaris(Kutup Yıldızı)'i gökyüzünde nasıl bulabileceğimizi anlattı.Gecenin en parlak yıldızı Arktürüs hakkında konuştuktan sonra astronomumuz katılımcılarımızın astronomi ile ilgili merak ettikleri soruları cevapladı.Sırada ise gecenin finali vardı.Yer'den  1,47 milyar km(Yaklaşık olarak Dünya-Güneş arasındaki uzaklığın on katı) uzakta olmasına rağmen genişliği 413.000 km ye varan halkalarıyla net biçimde görünen Satürn gözlemi ile katılımcılarımızı uğurladık.

 

 

 

Bir sonraki gece gözlemimizde gözlem yapmak üzere...

            (05.08.2014 tarihinde bilim merkezimizin gözlemevinden çekilen Ay fotoğrafı)
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.