Astronot Dr. David Hilmers Sancaktepe Bilim Merkezi'nde

DÖRT UZAY UÇUŞU GERÇEKLEŞTİRMİŞ ASTRONOT DAVID HILMERS SANCAKTEPE BİLİM MERKEZİNDE

Sancaktepe Belediyesinin katkılarıyla 4 defa uzay uçuşu gerçekleştirmiş ve ilk hekim astronot unvanına sahip olan başarılı astronot Bilim Merkezimizi ziyaret etti. 1950 doğumlu Dr. David Hilmers dünyada eşine az rastlanır bir azim ve çalışma insanı olarak 42 yaşında tıp fakültesine kayıt yaptırarak mezun olmuş ve aktif akademisyenlik hayatına devam etmekte. "Geleceğin bilim adamlarını yetiştirme..." sloganıyla yola çıkan Sancaktepe Belediyesi gençlerin örnek almaları gereken müstesna bir bilim insanını Sancaktepe’ye getirmekten gurur duyuyor.

Tüm İstanbullulara hizmet veren Sancaktepe Bilim Deney Merkezi Planetaryum ve Gözlemevi, bilime meraklı herkesin ihtiyaçlarına cevap verebilecek niteliğe sahip bulunuyor. Gençler, sınırsız hayal güçlerinin de yardımıyla yepyeni fikirlere yelken açarak; kendilerini daha da ilerilere taşıyacak keşif çalışmalarına Bilim Deney Merkezi Planetaryum ve Gözlemevi aracılığı ile ulaşıyor.

Sancaktepe Belediyesi önemli bir çalışmaya daha imza attı. Bilim Deney Merkezi Planetaryum ve Gözlemevi’ne  uzaya çıkan ilk hekim astronot olan Dr. David Hilmers ‘ı getirdi. 26 Haziran Perşembe günü saat 11. 00 de Dr. David Hilmers açılış konuşmasının ardından planetaryum ve gözlemevinde bilim severlere ve yaz bilim okulu öğrencilerine uygulamalı bilgiler verdi.

Bilim Deney Merkezi ve Gözlemevi; 9m çapında yarımküre ekrana sahip 52 kişi kapasiteli bir Planetaryum, 240m² büyüklüğünde 39 deney ünitesinin bulunduğu Bilim Atölyesi ve 14'' katadioptrik teleskoplu otomatik kubbeli Gözlemevinden oluşuyor. Bilim merkezinde ikişer haftalık periyotlarla başarılı öğrencilerden oluşan farklı yaş gruplarına yaz bilim okulu düzenleniyor.

Gençleri geleceğe hem fikirsel hem ruhsal hem de bedensel olarak en donanımlı şekilde hazırlayabilmek için projeler geliştirdiklerini belirten Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem: “ Ülke olarak önümüzde büyük bir vizyon var; hedefimiz, 2023’ün lider Türkiye’sini oluşturmak. Hepimiz bu hedef için çalışıyor ve projeler üretiyoruz. Bilgi üretmek için okumak, araştırmak, denemek gerekir. Bunun için de araştırma imkânı sunan merkezler gerekir. İşte Sancaktepe Bilim Deney Merkezi ve Gözlemevi, gençlerimizin tam da bu ihtiyacına cevap verebilecek bir merkez” olduğunu belitti. Erdem, gençlere sayısız madalya ve ödülle taltif edilen D. Hilmers’ı tanıtmanın ve onun ağzından tecrübe ve deneyimleri paylaşmanın da önemine dikkat çekti.
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.