10 Haziran 2014 Gece Gözlemimizin Ardından

10 Haziran akşamı yıldızlı gecelerimizden yeni bir tanesini daha gerçekleştirdik. Katılımcıların zevkle izledikleri Ay ile Satürn birbirlerine çok yakındılar. Bu ayki gökyüzü şöleninde öncelikli olarak Satürn ve Ay gözlemlerimiz olsa da katılımcılarımız çıplak göz ile gökyüzünde diğer parlak gezegenlerimiz Jüpiter ve Mars'ı da gözlemleyebildiler. Ay ilkdördün evresinden biraz daha şişkin bir evrede olmasından dolayı karanlık kısmına yakın bölgedeki kraterlerin görüntüsü katılımcılarımızı çok heyecanlandırdı. Satürn ise halkaları ve hemen yanında görülebilen uydusu ile muhteşem bir ikili oluşturarak göz merceğinden bakanları büyüledi.

Meraklı katılımcılarımız ile yaptığımız bahçe konuşmalarında ise gökyüzüne olan meraklarını gidermek sordukları soruları cevaplama imkanı bulduk. Ayrıca katılımcılarımız ışık kirliliğinden dolayı sadece parlak yıldızları görebildiğimiz halde bir çok takım yıldızını rahatlıkla tanıma imkanına sahip oldular.

Bir sonraki gece gözlem şenliğimizde buluşmak üzere
Bu web sitesi, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteklediği Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Bilgi Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Sancaktepe Kaymakamlığı ve Sancaktepe Belediyesi'ne ait olup İSTKA veya kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.