Mars Dünya'ya En Yakın Konumda

KIZIL GEZEGEN MARS DÜNYAYA EN YAKIN KONUMDAYDI

Bilim merkezimizde amatör gökbilimciler nadir bir güne tanıklık ettiler. 14 Nisan gecesi yaşanan kozmik hareketlilikte Mars, Dünya ve Güneş aynı hizaya geldi. Bu nadir astronomi olayı sırasında Mars'ın Dünya'ya uzaklığı 92 milyon km oldu.Bu 26 ayda bir yaşanıyor.

Üzerinde su bulunduğu kanıtlanırsa, insanoğlunun "ikinci evi" olmaya aday gösterilen Kızıl Gezegen Mars'ın görünür büyüklüğü artarak (Ay kadar net olmasa da) bu gece 15.88 yay saniyesi oldu. Yani, yaklaşık olarak, Ay'ın 120'de biri kadar görüldü. Bu durum çıplak gözle gözlem yapacaklar için, parlaklık artışı dışında pek bir anlam ifade etmese de Mars'ın parlaklığı bu aralar  Akyıldız(Sirius)'dan daha parlak hale geliyor. Gezegen turuncu kırmızımsı renkte, Kutup Yıldızı ve uydular dahil gökyüzündeki en parlak cisim olarak gözüktü.

Gözümüz bu yakınlaşmadan yararlanamasa da, bu gece teleskoplu gözlemciler için önemli bir fırsat oldu. 1 Ocak 2007'da Mars'ın görünür büyüklüğü 4"nin altında iken, bu gece bunun 16"ne çıktı. Ayrıca 2016'ya kadar Mars'ın bu gece olduğundan daha yakın konuma gelmeyeceğini de belirtelim.

Mars'ı gökyüzünde bulmak ise çok kolay. Güneş battıktan sonra, doğu ufkuna dönün. Oldukça parlak ve turuncu, yıldıza benzeyen bir nesne göreceksiniz. İşte o gördüğünüz nesne Mars'tır.

NEDEN MARS YAKINLAŞIYOR? 
Dünya, Güneş'in çevresinde dolanırken, ortalama her 2 yıl 2 ayda bir dış kulvarda dolanan Mars'a yetişip geçiyor. Ancak, bu tür bindirmelerin her birinde Mars'ın Dünya'ya uzaklığı farklılaşıyor. Bu durum, Mars'ın Güneş'e uzaklığının, oval yörüngesi nedeniyle sürekli değişmesinden kaynaklanıyor. 

MARS'A YAKIN GEÇİŞLER 
Dünya her 15 ya da 17 yılda bir Ağustos ya da Eylül aylarında Mars'a yakın geçiş yaptığında, kırmızı gezegen çok yakın ve aşırı parlak görünüyor. Son yakın geçiş 58 milyon 900 bin km ile 21 Eylül 1988'de gerçekleşmişti. Bu yıldan sonra Mars'ın Dünya'ya 57 milyon 700bin kilometre yaklaşacağı 27 Temmuz 2018 gecesi bir Tam Ay Tutulması da gerçekleşecek.

 

Saat 20:00 de başlayan etkinliğimizde, astronomumuz tarafından yapılan sunum ve bilgilendirme sonrasında, gözlemevimizde katılımcılarımıza gruplar halinde önce Mars, sonra Ay gözlemi yaptırıldı. Etkinlik süresince Fen Bilimleri Atölyesi sorumlularımız tarafından da deney üniteleri eğitimi yapıldı. İstanbul genelinden yoğun ilgi ve katılımla gerçekleşen gözlemevi etkinliğimiz tüm katılımcıların gözlemlerini tamamlayıp, eğitmenlerimizce sorularının yanıtlanmasının ardından bir sonraki organizasyonumuzda buluşmak üzere son buldu.

 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.