Ocak Ayı Gökyüzü Olayları


* 15 Ocak saat 19.30 itibari ile gökyüzü

 

Merkür: Gökyüzünde Güneş’e yakın konumda bulunacak olan gezegen ay boyunca gözlenemeyecek. Ayın son birkaç günü çok uygun hava koşullarında batı ufkunda günbatımından hemen sonra görülme olasılığı var.

 

Venüs: Yeni yılın ilk günlerinden itibarenakşamları batı ufkunun en parlak gökcismi olan gezegen iki saati aşan sürelerle gökyüzünde olacak. Ayın sonlarına doğru teleskoplu gözlemciler Neptün gezegenini Venüs yakınlarında arayabilir.

 

Mars: Sabahları gündoğumundan önce doğu ufkundan yükselecek olan kızıl gezegen üç saate varan sürelerle ay boyunca gökyüzünde olacak. Ay sonuna doğru parlaklığı hafifçe artacak olan gezegen 20 Ocak’ta Ay ile yakın görünecek.

 

Jüpiter: Gökyüzünde Güneş’in batısına geçmiş olan gezegen Güneş’ten yeterince uzaklaşamadığı için ayın ortalarına kadar gözlenemeyecek. Ayın ortasından sonra ayrılığı yavaş yavaş artacağından sabahları gündoğumundan önce kısa sürelerle doğuda parlak bir şekilde fakat alçakta gözlenebilecek.

 

Satürn: Ayın ortalarından itibaren gökyüzünde Güneş’in batısına geçecek olan gezegenin gözlenmesi için ay sonunu beklemek gerekiyor. Uygun hava koşulları olsa bile doğu ufkundan fazla yükselemeyecek olan gezegenin gündoğumundan hemen önce gözlenmesi zor olacak.

 

05 Ocak Dünya Güneş’e en yakın konumunda (147 Milyon km)

10 Ocak Parçalı Ay Tutulması

13 Ocak Ay Dünya’ya en yakın konumunda (366.500 km)

17 Ocak Mars ve Antares birbirine yakın konumda

20 Ocak Mars ve Ay birbirine yakın konumda

23 Ocak Jüpiter ve Ay birbirine yakın konumda

27 Ocak Venüs ve Neptün birbirine çok yakın konumda

28 Ocak Venüs, Neptün ve Ay birbirine yakın konumda

29 Ocak Ay Dünya’ya en uzak konumunda (405.350 km)

 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.

Web Design