Ağustos Ayı Gökyüzü Olayları


* 15 Ağustos saat 22.00 itibari ile gökyüzü

 

Merkür: Gökyüzünde Güneş’in doğusuna geçmiş olan gezegen akşamları kısa sürelerle batı ufkunda. Günler ilerledikçe parlaklığı hafifçe azalsa da gökyüzünde Güneş’le arasındaki mesafe artacağından gezegeni gözleyebilmek için uygun bir ay. Yine de gezegen ufuktan fazla uzaklaşamadığı için temiz bir gökyüzü ve batı ufku açık olan yüksek bir gözlem yeri avantaj sağlayacaktır.
 
Venüs: Gün doğumundan önce doğuda pırlanta gibi parlayan gezegen iki saate yakınsürelerle gökyüzünde. Günler ilerledikçe gökyüzünde Güneş’le arasındaki mesafe azalan gezegenin ay sonunda gözlem süresi bir saat civarında olacak.
 
Mars: Gece yarısında doğudan yükselecek olan gezegenin parlaklığı da ay boyunca hafifçe artıyor. Ayın 26’sında gökyüzünde Ay ile yakın görülecek. Günler ilerledikçe gözlem süresi artarak sabah gün doğumuna kadar gökyüzünde kalmaya devam edecek. Bir el dürbünü veya teleskobu olan gözlemciler gezegenin batısında Uranüs’ü arayabilir.
 
Jüpiter: Gezegen ayın başında gece yarısından yaklaşık bir buçuk saat önce doğudan parlak bir şekilde yükseliyor. Ay boyunca gözlem süresini arttıracak olan gezegen, ay sonuna doğru gün batımından yaklaşık bir saat sonra doğacak ve parlaklığını daha da arttırmış bir şekilde tüm gece gözlenebilecek.
 
Satürn: Ayın başında gün batımından kısa bir süre sonra doğudan yükselecek olan gezegenin parlaklığı fazla değil. Günler ilerledikçe kendini daha erken gösterecek. Ayın ortasına gelindiğinde ise gün batımında doğudan yükselecek ve sabaha kadar gökyüzünde kalacak. Parlaklığında değişim olmayan gezegen ayın son günlerinde gün doğumundan iki saat önce batmış olacak.
 
10 Ağustos Ay Dünya’ya en yakın konumunda (359.800 km)
12 Ağustos Ay ve Satürn birbirlerine yakın görünümde
15 Ağustos Ay ve Jüpiter birbirlerine yakın görünümde
19 Ağustos Ay ve Mars birbirlerine yakın görünümde
23 Ağustos Ay Dünya’ya en uzak konumunda (405.400 km)
27 Ağustos Merkür en büyük doğu uzanımında (270)

 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.