Temmuz Ayı Gökyüzü Olayları


* 15 Temmuz saat 21.30 itibari ile gökyüzü

 

Merkür: Geçen ay günbatımından sonra batı ufkunu Mars ile paylaşan gezegen ayın ortasına kadar azalan sürelerle gözlenebilir. Bundan sonra gezegen ufkun üzerinde al­çalmaya başlayacağından gözlenemeyecek. Ay sonuna doğru Güneş’in batısına geçecek olan gezegenin görülebilmesi için gelecek ayı beklemek gerekecek.

Venüs: Güneş’e çok yakın olan geze­genin ayın ilk haftasında kısa süre de olsa görülebilmesi mümkün. Bunun için doğu ufkunda yüksek bir gözlem yeri ve çok iyi hava koşulları gerekiyor. Bundan sonra ayın sonuna kadar ufkun üzerinde alçalmayı sür­dürecek olan gezegen artık gözlenemeyecek.

Mars: Geçtiğimiz ay gözlenebileceği süre iyice kısalmış ve parlaklığı da azalmış olan gezegen günbatımından sonra yakınlarında­ki Merkür ile birlikte en fazla bir saat kadar gözlenebilir. Ay sonuna doğru ufkun üzerin­de iyice alçalmış olacak ve görülmesi nere­deyse imkânsız olacak.

Jüpiter: Ayın başında günbatımında do­ğudan yükselen gezegen gece yarısından yaklaşık üç saat sonrasına kadar gökyüzün­de. Ayın sonlarına doğru gezegen giderek daha erken doğmaya başlayacak ve gece yarısından bir saat sonrasına kadar gözlene­bilir olacak.

Satürn: Parlaklığı biraz daha artmış olan gezegen günbatımından bir saat sonra do­ğuyor ve Jüpiter de kendisine eşlik ediyor. Ay sonuna doğru gezegen günbatımında doğuda yükselmiş oluyor. Gezegenin hal­kaları teleskoplu gözlemciler için hâlâ çok uygun açıda.

 

04 Temmuz Ay, Mars ve Merkür birbirine yakın görünümde

04 Temmuz Dünya Güneş’e en uzak konumunda (152 milyon km)

07 Temmuz Merkür ve Mars birbirine yakın görünümde

13 Temmuz Ay ve Jüpiter birbirine çok yakın görünümde

16 Temmuz Ay ve Satürn birbirine yakın görünümde

16 Temmuz Tam Ay Tutulması (Bkz. 2019’da Tutulmalar)

21 Temmuz Ay Dünya’ya en uzak konumunda (405.121 km)

 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.

Web Design