Mayıs Ayı'nda Gökyüzü


* 15 Mayıs saat 21.00 itibari ile gökyüzü

 

Merkür: Sabahları gündoğumundan önce doğu ufkunda kısa sürelerle gözlene­bilecek olan gezegen oldukça parlak. Günler ilerledikçe ufkun üzerinde alçalacak olan gezegenin görülmesi zorlaşacak. Ay sonuna doğru Güneş’in doğusuna geçecek gezege­nin yeniden görülebilmesi için gelecek ayı beklemek gerekecek.

Venüs: Ufkun üzerinde alçalmaya devam eden gezegen giderek daha kısa sürelerde sabahları doğu ufkunda gözlenebilir. Ayın sonuna doğru ufuktan yüksekliği giderek azalacak olan gezegenin gözlenebileceği süre kısa olacak.

Mars: Ayın başında günbatımında batı ufku üzerinde bulunan gezegenin parlaklığı fazla değil. Günler ilerledikçe ufkun üzerin­de alçalacak olan gezegen ayın son çeyre­ğinde günbatımından sonra iki saat kadar gökyüzünde kalacak.

Jüpiter: Gezegen artık gece yarısından önce doğudan yükselecek ve gündoğumuna kadar parlak bir şekilde gökyüzünde kala­cak. Gezegene gece yarısından sonra Satürn eşlik ediyor. Jüpiter, ayın son günlerinde günbatımından bir saat kadar sonra doğu­dan yükselecek.

Satürn: Gözlenebileceği süre yavaş yavaş artmaya devam eden halkalı gezegenin par­laklığı çok az artacak. Ayın başlarında gece yarısından yaklaşık bir saat sonra doğudan yükselecek olan gezegene Jüpiter eşlik etme­ye devam edecek. 23 Mayıs’ta Ay ile yakınlaş­ması görülmeye değer. Gezegen ayın sonuna doğru gece yarısından önce doğacak ve sa­baha kadar gökyüzünde olacak.

 

02 Mayıs Ay, Venüs ve Merkür birbirine yakın görünümde

08 Mayıs Ay ve Mars birbirine yakın görünümde

13 Mayıs Ay Dünya’ya en yakın konumunda (369.015 km)

20 Mayıs Ay ve Jüpiter birbirine yakın görünümde

23 Mayıs Ay ve Satürn birbirine yakın görünümde

26 Mayıs Ay Dünya’ya en uzak konumunda (403.935 km)

 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.

Web Design