Kasım Ayı'nda Gökyüzü


* 15 Kasım saat 21.00 itibari ile gökyüzü

 

Merkür: Geçtiğimiz ay gözlem koşulları çok zor olan gezegen bu ay yavaş yavaş gökyüzünde tekrar Güneş’e yaklaşmaya başlayacak ve ayın son günlerinde Güneş’in batısına geçmesine rağmen gözlenmesi mümkün olmayacak.

 

Venüs: Güneş’in batısına geçmiş olan gezegen ayın ilk haftasından sonra artık sabahları gün doğumundan önce doğu ufkunun en parlak gök cismi. Ayın ortasında birkaç gün boyunca Başak Takımyıldızı’nın parlak üyesi Spika ile çok yakın görünecek olan gezegenin parlaklığı halen yüksek, gözlem süresi de iki saati buluyor.

 

Mars: Gözlem süresi kısalmaya devam eden gezegen gün batımında meridyene yakın bir konumda gözlenebilir. Geçtiğimiz aylara göre parlaklığı iyice azalmış olan gezegen günler ilerledikçe gece yarısı civarında batmaya başlayacak. Teleskoplu gözlemciler ay sonunda gezegenin yakınındaki sönük Neptün görmeyi deneyebilir.

 

Jüpiter: Gökyüzünde Güneş’e yaklaşmaya devam eden gezegen artık gün batımından sonra ufuktan fazla yükselemiyor. Ayın son birkaç günü Güneş’in batısına geçecek olan gezegenin tekrar gözlenebilmesi için Aralık ayının son haftasını beklemek gerekecek.

 

Satürn: Gün batımında gökyüzünün batı bölgesinde bulunacak gezegenin gözlem süresi iki saat kadar olacak. Ayın sonuna doğru gözlem süresi iyice kısalacak olan gezegenin parlaklığı da düşük. Ayın son haftası gezegenin bu yıl gözlenebileceği son günler olacak.

 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.

Web Design