Ocak Ayı'nda Gökyüzü


* 15 Ocak saat 21.30 itibari ile gökyüzü

 

Merkür: Ayın başında sabahları gündo­ğumundan önce doğu ufkunu Jüpiter, Venüs ve Ay ile paylaşacak olan gezegen oldukça parlak. Ayın ortasına doğru Satürn yakın konumda olacak. Günler ilerledikçe giderek ufkun üzerinde alçalacak. Ay sonunda geze­genin görülmesi zor olacak.

Venüs: Yeni yılın ilk gününden itibaren çok parlak bir şekilde gündoğumundan önce doğuda gözlenebilir. Günler ilerledikçe parlaklığından fazla bir şey kaybetmeyecek. Gezegenin 22 Ocak’ta Jüpiter ile yakınlaşma­sı görülmeye değer. Ayın sonuna doğru bu ikiliye Satürn de katılıyor.

Mars: Yılın ilk gecesinde günbatımında güneyde iyice yükselen kızıl gezegen gece yarısına kadar gözlenebilir. Gezegenin ay so­nuna doğru parlaklığı hafifçe azalacak.

Jüpiter: Gündoğumundan önce doğu uf­kundan yükselen gezegene Merkür ve Venüs eşlik ediyor. Günler geçtikçe gözlenebileceği süre uzayacak olan gezegen oldukça parlak. Ayın 22’sinde çok parlak olan Venüs ile çok yakın görünecek.  

Satürn: Yeni yıla gökyüzünde ufkun he­men üzerinde başlayan halkalı gezegen ayın ilk yarısı gözlenemeyecek. Günler ilerledik­çe ufkun üzerinde yükselecek ve ayın ikinci yarısından itibaren gündoğumundan önce doğu ufkunda bir saate varan sürelerle gök­yüzünde olacak.

 

03 Ocak Dünya Güneş’e en yakın konumunda (147 Milyon km)

03 Ocak Ay ve Jüpiter birbirine yakın görünümde

06 Ocak Venüs en büyük batı uzanımında (47°)

09 Ocak Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.115 km)

12 Ocak Ay ve Mars birbirine yakın görünümde

21 Ocak Ay Dünya’ya en yakın konumunda (357.345 km)

22 Ocak Venüs ve Jüpiter birbirine çok yakın konumda

31 Ocak Ay ve Jüpiter birbirine çok yakın konumda

 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.

Web Design