Kasım Ayı Gökyüzü Olayları


* 15 Kasım saat 20.00 itibari ile gökyüzü

 

Merkür: Ufuktan fazla yükselemediği için ay başında gözlenmesi çok zor. Gezegen giderek ufukta alçalacak ve 11 Kasım’da Gü­neş’in önünden geçecek. Geçişle ilgili bilgiyi yıllığın 3. sayfasında bulabilirsiniz. Merkür, ayın ortasından sonra, sabahları gündoğu­mundan önce giderek artan sürelerle, doğu ufkunda gözlenebilir. Merkür’ün ay sonuna doğru parlaklığı artacak ve gökyüzünü Mars ile paylaşacak.

Venüs: Geçtiğimiz ay batı ufkunu kısa sürelerle Merkür ile paylaşan gezegen bu ay Jüpiter ile yakınlaşmaya başlıyor. Günbatı­mında batı ufkunda kısa sürelerle görülebi­lecek olan gezegenin özellikle ayın 24’ünde ufkun hemen üzerinde Jüpiter ile yakınlığı görülmeye değer.

Mars: Gündoğumundan önce doğu uf­kundan yükselen gezegenin parlaklığı faz­la değil. Günler ilerledikçe gözlenebileceği süre hafifçe artacak olan gezegen ay sonuna doğru gökyüzünü Merkür ile paylaşacak ve gün doğmadan önce yaklaşık iki saat süreyle gözlenebilecek.

Jüpiter: Gözlenebileceği süre azalmaya devam eden gezegen günbatımından sonra iki saat kadar gökyüzünde. Ayın ortasından itibaren gezegen Venüs ile yakınlaşacak. Ayın sonuna doğru gözlenebileceği süre bir saate düşecek.

Satürn: Ayın başında gezegene Ay, Jüpi­ter, Venüs ve Merkür eşlik ediyor. Gezegenin gözlenebileceği süre biraz daha kısalacak ve günbatımından sonra yaklaşık üç saat kadar gökyüzünde kalacak.

 

02 Kasım Ay ve Satürn birbirine yakın görünümde

07 Kasım Ay Dünya’ya en uzak konumunda (404.965 km)

08 Kasım Mars ve Spika birbirine yakın görünümde

09 Kasım Venüs ve Antares birbirine yakın görünümde

11 Kasım Merkür’ün Güneş önünden geçişi

23 Kasım Ay Dünya’ya en yakın konumunda (366.745 km)

24 Kasım Ay ve Mars birbirine yakın görünümde

24 Kasım Venüs ve Jüpiter birbirine çok yakın görünümde

25 Kasım Ay ve Merkür birbirine çok yakın görünümde

28 Kasım Ay, Venüs ve Jüpiter birbirine çok yakın görünümde

28 Kasım Merkür en büyük batı uzanımında (20°)

 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.

Web Design