Mart Ayı'nda Gökyüzü


* 15 Mart saat 21.00 itibari ile gökyüzü

 

Merkür: Geçtiğimiz ay gözlem için uy­gun konumda olan gezegen bu ayın ortasına doğru ufkun üzerinde alçalacağından göz­lenmesi giderek zorlaşacak. Ayın ortasından sonra Güneş’in batısına geçecek olan geze­gen, ay sonuna doğru, sabahları gün doğma­dan önce doğu ufkunda kısa sürelerle gözle­nebilecek.

Venüs: Yılbaşından beri gündoğumunda gökyüzünün doğu bölgesindeki en parlak gökcismi olan gezegen bu ay da yine aynı bölgede. Günler ilerledikçe ufkun üzerinde alçalacak olan gezegenin gözlenebileceği süre azalsa da ayın sonuna kadar gözlenebi­lecek.

Mars: Gezegen gökyüzünün batı bölge­sinde gece yarısından bir saat öncesine kadar gözlenebilir. Günler ilerledikçe gezegenin parlaklığı hafifçe azalacak.

Jüpiter: Gözlenebileceği süre giderek ar­tan gezegen ayın başlarında 3.00 civarında doğuyor. Ayın sonlarına doğru gözlem süresi iyice artan gezegen, gece yarısından bir saat sonra doğudan yükselecek.

Satürn: Ayın ilk günü gündoğumundan yaklaşık üç saat önce doğudan yükselen ge­zegene Venüs, Ay ve Jüpiter eşlik ediyor. Ge­zegenin halkaları teleskoplu gözlemciler için uygun konumda. Günler ilerledikçe gezege­nin parlaklığında değişiklik olmayacak ve gözlenebileceği süre yavaş yavaş uzayacak.

 

02 Mart Ay, Venüs ve Satürn birbirine yakın görünümde

04 Mart Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.350 km)

11 Mart Ay ve Mars birbirine yakın görünümde

19 Mart Ay Dünya’ya en yakın konumunda (359.380 km)

20 Mart İlkbahar Ilımı (gece ve gündüz süreleri eşit)

27 Mart Ay ve Jüpiter birbirine çok yakın görünümde

29 Mart Ay ve Satürn birbirine çok yakın görünümde

 

 
Sancaktepe Bilim Merkezi, Sancaktepe Belediyesi'nin kurumudur.Düzenlediğimiz tüm etkinlikler ücretsizdir.

Web Design