Temmuz Ayı Gökyüzü Olayları


* 15 Temmuz saat 21.30 itibari ile gökyüzü

 

27 Temmuz tam Ay tutulması

 

Merkür: Ayın ortalarına kadar giderek azalan sürelerle gün batımında batı ufkunda gözlenebilecek olan gezegenin parlaklığı da yavaş yavaş azalıyor. Ayın sonuna doğru ufuktan fazla yükselemeyecek olan gezegeni görmek zorlaşacak.

 

Venüs: Aslan Takımyıldızı’na geçmiş olan parlak gezegen ay boyunca gün batımında batı gökyüzünde iki saate varan sürelerle gözlenebilecek. Ayın 10’unda takımyıldızın parlak üyesi Regulus ile yakınlaşması görülmeye değer.

 

Mars: Gecenin hâkim gezegeni olmaya başlayan gezegen ayın ilk gününde Ay ile birlikte gün batımından yaklaşık iki saat sonra doğudan yükseliyor. Parlaklığı geçtiğimiz aya göre daha da artmış olan gezegen teleskoplu gözlemciler için de iyi bir gözlem fırsatı sunuyor. Ay sonuna doğru gezegen gün batımından kısa bir süre sonra doğuyor.

 

Jüpiter: Geçtiğimiz ay gözlem süresi kısalmaya başlayan gezegen artık gece yarısından birkaç saat sonrasına kadar gökyüzünde. Gece yarısından sonra Mars ve Satürn’ün de eşlik ettiği gezegenin parlaklığı da hafifçe azalmaya başlıyor. Ayın son haftasında ise gezegen artık gece yarısında batıyor.

 

Satürn: Gün batımı ile birlikte doğudan yükselecek olan gezegen tüm gece gökyüzünde. Ufuktan yüksekliği fazla olmayan gezegenin en iyi gözlenebileceği konum ise gece yarısı civarı meridyende bulunduğu zaman olacak. Gezegen ayın sonuna doğru gün batımında doğudan yükselmiş olacak.

 

01 Temmuz Ay ve Mars yakın görünümde

06 Temmuz Dünya Güneş’e en uzak konumunda (152 milyon km)

09 Temmuz Venüs ve Regulus gün batımında birbirine çok yakın görünümde

10 Temmuz Merkür en büyük doğu uzanımında (26°)

13 Temmuz Ay Dünya’ya en yakın konumunda (357.430 km)

16 Temmuz Ay ve Venüs gün batımında yakın görünümde

21 Temmuz Ay ve Jüpiter yakın görünümde

25 Temmuz Ay ve Satürn yakın görünümde

27 Temmuz Ay Dünya’ya en uzak konumunda (406.210 km)

27 Temmuz Ay ve Mars yakın görünümde

27 Temmuz Tam Ay tutulması. Türkiye’den de gözlenebilecek olan bu tutulma saat 20:13’te başlayıp ertesi gün sabaha karşı 02:30’da sona erecektir. Tutulmanın maksimumunun gerçekleştiği 22.30-01.13 saatleri arasında Ay tamamen kararacaktır.

27 Temmuz Ay dolunay evresinde

31 Temmuz Mars Dünya’ya en yakın konumunda (58 Milyon km)

 
Bu web sitesi, İstanbul Kalkınma Ajansı'nın desteklediği Kar Amacı Gütmeyen Kuruluşlara Yönelik Bilgi Odaklı Ekonomik Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında hazırlanmıştır. İçerik ile ilgili tek sorumluluk Sancaktepe Kaymakamlığı ve Sancaktepe Belediyesi'ne ait olup İSTKA veya kalkınma Bakanlığı'nın görüşlerini yansıtmamaktadır.